X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اینجا همه چیز درهمه

نحوه اتصال قطعات قلاب بافی به یکدیگر

آموزش زنجیره زدن در قلاب بافی

سلام دوستان

آموزش مبتدی قلاب بافی رو براتون گذاشتم.

توی دسته آموزش گام به گام قلاب بافی این آموزش ها رو قرار می دهم و زیر هر مطلب لینک آموزش مرحله بعد رو میگذارم با کلیک کردن روی لینک به آموزش مرحله بعد میرید.

 

۱) نحوه در دست گرفتن قلاب:

افراد راست دست، قلاب رو در دست راست می‌گیرند و نخ رو با دست چپ نگه می‌دارند و افراد چپ دست بالعکس.

در مورد نحوه گرفتن قلاب، در کتب و سایت‌های مختلف دو سه روش معرفی شده از جمله:

گرفتن قلاب مانند مداد (شکل بالا) و مانند چاقو( شکل پایین).

hook

 

 

How-to-hold-crochet-hooks 01_HowToHoldHook_Knife 01_HowToHoldHook_KnifeUnder

خودم بیشتر قلاب رو شبیه شکل پایین سمت چپ در دست می‌گیرم…البته مهم اینه که راحت قلاب رو بگیرید و حین بافتن احساس سختی نکنید.

۲) نحوه گرفتن نخ:

نخ رو هم با دست چپ نگه می‌دارید به این صورت که انگشت کوچک انتهای نخ رو نگه میداره، نخ به دور انگشت سبابه پیچیده میشه (البته لازم نیست پیچیده بشه همین که این انگشت حکم راهنمای نخ رو داشته باشه و اون رو بالا نگه داره و اجازه بده نخ به راحتی عبور کنه کافیه…یعنی نه خیلی سفت نه خیلی شل) با دو انگشت شست و میانه هم زنجیره یا بافت رو نگه میدارید. بعنوان مثال:

hand

(لزومی نداره خودتون رو مجبور کنید که حتما مثل تصویر بالا نخ رو نگه دارید…باز هم هر طور راحت‌ترید! ببینید چه کلاس خوبی داریم! چقدر راحت می‌گیریم همه چیز رو! Grin )

و اما…

۳) نحوه شروع قلاب بافی و ایجاد گره آغازین (گره خفت) (slip knot):

برای شروع هر بافتی ابتدا باید زنجیره بافت. یعنی شروع قلاب بافی اغلب با زنجیره‌است (گاهی اوقات توی بافت دایره‌ها و…به اون شکل زنجیره شروع کننده نیست). به همین جهت اول باید یاد بگیریم چطور گره خفت بزنیم یا زنجیره زدن رو آغاز کنیم.

برای شروع زنجیره و ایجاد گره خفت و…هم چند روش پیشنهاد میشه مثل ایجاد یک حلقه و رد کردن قلاب، و گره زدن و…:

chain

البته من از این روش استفاده نمی‌کنم بلکه مثل فیلمی که در ذیل این مطلب قرار داده شده ( و امیدوارم بتونید مشاهده بکنید…به هر حال می‌تونید از اینجا دانلودش کنید) قلاب رو روی نخ قرار میدم بعد اون رو همراه با نخ یک دور به سمت خودم می‌چرخونم به صورتی که نخ دورش بپیچه و حلقه‌ای ایجاد بشه. سپس نخ رو با قلاب گرفته و از داخل حلقه ایجاد شده روی قلاب می‌گذرونم (مثل زنجیره) و در نهایت با کشیدن دنباله نخ اون رو سفت می‌کنم و…شروع می‌کنم به بافت زنجیره:

۴) زنجیره (chain):

بافت زنجیره کار خاصی نداره…فقط بایستی نخ رو بوسیله قلاب از داخل حلقه موجود بر روی قلاب بگذرونید به صورتی که یک زنجیره ایجاد شده و حلقه‌ای جدید روی قلاب تشکیل بشه…به همین سادگی!

 

 

slip-knot-chain-stitch-9

slip-knot-chain-stitch-12

 

برای بافت در زنجیره ها به ۲ صورت می تونید این کار رو انجام بدید:

working-into-chain-15

و یا:

working-into-chain-16a

 

که البته من خودم بیشتر از حالت پایینی استفاده می کنم.

 آموزش قلاب بافی (گره اولیه و زنجیره)

 

زنجیره زدن:

 

 

 

نحوه اتصال قطعات قلاب بافی به یکدیگر

تکنیک‌های اتصال بوسیله گره‌های قلاب بافی:

۱)   با استفاده از بافت نامرئی:

 دو قطعه رو از سمت رو به روی هم قرار میدیم. قلاب رو از گوشه سمت راست وارد هر دو قطعه می‌کنیم و نخ رو که در زیر هر دو قطعه قرار گرفته با قلاب می‌گیریم و از هر دو قطعه بیرون کشیده یک بافت نامرئی ایجاد می‌کنیم. مجددا قلاب را وارد گره بعدی از دو قطعه کرده نخ را گرفته بیرون می‌کشیم  و بافت نامرئی بعدی را ایجاد می‌کنیم و تا آخر به همین صورت ادامه می‌دهیم:

sstog4left

sstog5left

۲)   با استفاده از پایه کوتاه :

 برای قطعاتی با لبه صاف استفاده میشه. دو قطعه رو از سمت رو به روی هم قرار میدیم. (میشه پشت دو قطعه هم بهم باشه و پایه کوتاه ها رو بر روی بافت ببافیم. البته در این حالت درز از رو برجسته و مشخص میشه) قلاب رو وارد اولین گره از هر دو قطعه کرده نخ رو از زیر می گیریم و با قلاب بیرون می‌کشیم. مجددا قلاب رو وارد کرده نخ گرفته بیرون می‌کشیم حالا دو حلقه بر روی قلاب وجود داره نخ رو با قلاب گرفته از هر دو حلقه روی قلاب عبور داده یک پایه کوتاه می‌بافیم و این کار رو تا آخر ردیف ادامه میدیم. (میشه هم از اول یک گره خفت ایجاد کرده روی قطعات بافت قرار داده قلاب رو وارد اولین گره از هر دو قطعه کرده و شروع به بافت پایه کوتاه کنیم.):

 single

۳)   بوسیله ترکیبی از زنجیره و پایه کوتاه( یا بافت نامرئی) و یا اتصال ضمن بافت آخرین ردیف الگو :

 برای اتصال موتیف‌های شکل دار یا قطعات توری و…به مظور حفظ شکل کلی بافت و مشخص نبودن درزها.

مثل نحوه اتصال موتیف‌ها در طرح شال گلدار با استفاده از موتیف‌های چهارگوش :

              sh02           ch26a

در این حالت موتیف ها رو ضمن بافت به یکدیگر متصل می کنیم. مثلا در این برای بافت موتیف ۲ بجای زدن ۵ زنجیره، (۲ زنجیره، ۱ پایه کوتاه به قسمت مقابل از موتیف شماره ۱، و ۲ زنجیره) می زنیم. به این ترتیب ضمن بافت موتیف، به موتیف قبلی متصلش می کنیم.

منبع: crochetschool.ir

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)